Jdi na obsah Jdi na menu
 


Od začátečníka po hráče

Airsoft je skvělá hra, která procvičí reflexy, myšlení a rozhodování. Přinese vám toho hodně, od bytí nespatřeným až po chladné, rychlé a správné rozhodování. Jistě nemusím vysvětlovat, co to vůbec ten airsoft je.Airsoft není to samé jako paintball. To si myslí hodně lidí ale je to asi takový rozdíl jako mezi fotbalem a hokejem - liší se věcmi, výstrojí i ochrannými prostředky. Prostě, hry na stejném principu, ale přece odlišné. Každý určitě chce vědět, jaké to je být pod palbou. Najdou se takoví, kteří airsoft prožívají tak, že díky strachu chtějí snad i končit a tací, co neznají strach a jenom si řeknou tam může být. Airsoft vám to pomůže vědět. Ale jak začít?

Pokuste se sehnat tým, který je ve vašem okolí a zeptat se, jestli by vám někdo nemohl půjčit si zbraň a brýle - to nejnutnější vybavení. Nemusíte mít maskování hned na první akci, ale jestli máte, vemte si ho na sebe. Nechte si vysvětlit pravidla, zacházení se zbraní a poslouchejte ostatní, co vám při boji řeknou. První akce bude pro vás záplavou rad a zkušeností. Ale i od začátku musíte hrát fér a přiznávat zásahy. Všichni ale mluví o přiznávání ale nikdo nic nemluví o tom, že někdo někoho trefil a přitom to i viděl, jak ho to minulo a chudáci důvěřiví. Takoví lidé do airsoftu nepatří. Proto se od začátku snažte takhle nehrát, protože to bude vaše dobrá vizitka a pověst v této hře. Záleží na fair-play.

Co se týče ochrany, noste brýle! Když vidíte, co dokáže kulička udělat - vyrazit zub, proseknout ret nebo obočí, takové oko pro ni není problém. To by bylo to nejhorší, co se může stát. Ovšem to jsou jen extrémní případy, ale až to dostanete do brýlí přímo tam kde máte oko a pocítíte, jak se vám přitlačí na čelo, uznáte že jste udělali dobře. Berte jen ale brýle z tvrzeného nárazuvzdorného materiálu a po koupi do nich střelte z 1 metru tím nejsilnějším co máte.

Pokud se vám Airsoft zamlouvá, kupte si brýle a zbraň. Kuličky zatím ne moc, protože nevíte co to bude střílet. Zbraň si ale nekupujte na zimu, protože vám akorát skončí záruka v té době, kdy začne sezóna (prázdniny). Optimální doba je jaro - asi tak březen kdy už je teplo (v té době zrovna airsoftové zbraně střílí nejlépe - březen až duben), to vám skončí záruka akorát na konec sezóny. Doporučuji začít s manuální pistolí. Ta nestojí tolik moc, aby vás mrzelo že vás to nebaví. Není to špatná volba, s pistolí někoho sejmete na 25 metrů a na jisto asi na 15. A jestli si chcete Airsoft užít, kupte si jako první zbraň manuál. To vás naučí cenit si každé rány a je to přece jen takové napínavější. S automatem si neceníte jedné rány, to leckdy ani nemíříte. Jenom sledujete, kudy kuličky tečou a akorát je směrujete.

Ideální volba je pistole Marui, ale UHC na tom také není špatně. Ale vyvarujte se UHC USP bez kompenzátoru - odjišťuje se rozborný kolík a zbraň se rozlítává. Z modelů UHC je ideální Glock 17 a Glock 17L. Beretta se špatně natahuje, Desert Eagle je sice výkonný, ale když se podíváte zepředu, čekáte ďuznu (12,7mm) a vidíte dírku na kuličky (6mm). Modely stainless vypadají docela zajímavě. Marui pistole těmito problémy netrpí. Ideální jsou snad všechny s hop-upem. Vyberte si zbraň se systémem hop-up - to je speciální těsnění, které uděluje kuličce rotaci, stabilizuje ji za letu a napřimuje balistickou křivku - zvyšuje dostřel. Nevýhoda hop-upu je, že nemůžete střílet s nakloněnou zbraní a střelba je ovlivňována teplotou a vlhkostí. Také se na něj nesmí dostat olej. Teď proti mě bude velká skupina, ale jestli si chcete koupit MP5, nekupujte si UHC ale připlaťte si pět stovek za Marui. Je to opravdu velký rozdíl. Jeslti chcete Colta (M16 nebo XM), volte Marui, protože mají v chladiči sekundární natahování. Řekl bych, že mezi manuálními zbraněmi na celé čáře vede Marui. Sice jsou průměrně o pět stovek dražší ale vyplatí se to. Upravené UHC ale také dosahuje překvapivých výsledků (podložený hop-up a střelba s kuličkami 0.20g).

Pokud se jedná o střelivo, nejde říct co je nejlepší, jestli 0,12, 0,20 nebo 0,25 gramů. Pro nehopové zbraně je to 0,12 nebo 0,20, UHC s hopem je na 0,20 a Marui jsou ze začátku na 0,25, ale pak na 0,20 (většina).SUPER Kingy nedávejte do zbraní Marui, protože jsou problémy s podáváním a normální kingy neberte, protože nejsou hlazené a brousí hop-up. BAS také nepatří k nejlepším ale je výhoda že jsou i malá balení. Nejlepší je značka EXCEL a Marui.Ceny jsou v článku Kuličky.

Když máte zbraň, musíte ji udržovat. Vnější škrábance a menší rýhy nevadí. Ani tak moc nevadí vnější znečištění, ale zbraň udržujte přece jenom čistou. Hlavně tam, kde se může špína dostat pod kryt. Neházejte s ní, protože se může poškodit vnitřek. Třeba UHC USP a Marui Mk23 je docela náchylný na nárazy. Abyste zbraň udrželi v chodu, musíte ji mazat. Musíte ale správně zvolit mazivo. Dobrý je Silkal 93, STTi olej a Marujská vazelína. Silkal nevysychá tolik, ale zase není tak dobrý. Ideální je STTi. Návod na rozborku uvedu nejdřív zbraně s jednodílným závěrem. Tam by se nemělo nic šroubovat. Musíte odjistit rozbornou pojistku (Beretta atd.), někdy i vytáhnout (H&K). Nejdřív ale vyndejte zásobník. Z pouzdra závěru vyndejte všechno. Setřete hadříkem špínu a starý olej. Namažte všechny kluzné plochy a hlaveň (ale začněte tak 2 cm od hopu). Dávejte pozor, ať se vám olej nedostane na tyto součásti (jenom u zbraní s hopem): zásobník, ploutev podavače, vodící drážky kuličky, hop-up (to je kvůli němu - namazaný hop-up zhoršuje balistiku), čelo pístu, dno válce a tryska válce. U žádné zbraně se olej nesmí dostat na záchyt pístu (to co drží píst natažený - v rámu i na pístu). U zbraní, kde musíte šroubovat musíte šroubovat a pak otevřít. Snažte se vyndat jenom to, co je třeba k promazání. Dlouhé manuály se montují špatně zpátky. Nikdy nedávejte do zbraně poškozené a znečištěné kuličky. Neberu zodpovědnost za škody vzniklé neodbornou manipulací nebo poškození zbraně.

Upgrade zbraní radši dělejte, jen když víte co a jak se má dělat. Pomůže těsnění ve válci a na trysce. Dále podkládání hop-upu - dělejte, jen když chcete zvýšit dostřel (ale když to lítá daleko a rovně, nechte to být). Podložte hop-up nad kopečkem (ten musí vždy přijít nahoru) kouskem nebo dvěma papíru (slabého). Protahování pružin - zvětšení síly znamená tužší natahování a opotřebování součástí. Zde opět neberu zodpovědnost.

Airsoft nehrajte pokud neumíte hrát fair. Vždy noste ochranné brýle a na akcích žádejte o půjčení zbraně a výstřel abyste věděli co si koupíte. A pokud to není nutné tak se do zbraní nehrabte.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Newim

(Daniel, 11. 12. 2019 20:25)

dobra pistol

(martin, 9. 4. 2011 14:30)

Ta firma Tokyo Marui je nejlepsi!A taky ty manualni pistole!(1911)

Rada

(Správce webu BEGHEM5, 1. 7. 2009 17:33)

Zdar tak Mp5 je dobrá zbraň doporučuju po čase se dá upgredovat .) a manuálka nebo elektrika záložní je taky dobrá věc když vám kyksne baterka nebo kule .)

zbrane

(Mt-SR, 20. 6. 2009 19:14)

idem si kupit zbran ..som zaciato cnik tak nejaku mp5 alebo m16 manual za 25 oplati sa mi ci nie ?:)

Colt 1911

(Marian, 9. 5. 2009 9:55)

ja si idem teraz kupit manual colt1911 a AK47 manual na zaciatok staci

manuál

(XXX, 21. 8. 2008 11:08)

Já si teď koupil namuál Mk23 socom za 800

Nevím

(Správce webu BEGHEM5, 29. 6. 2008 8:44)

Záleží jakej druch chceš pokud to je manual tak ten stojí od 200 - 500 a pokud elektiku tak to máme od těch 2000 a víš a to samé s plynem.

kuličkovka

(Hynek Aleš, 19. 6. 2008 9:37)

kolik stojí zbraně